Herb Gmina Niebylec przedstawiający srebrne (białe) ramię w zbroi, wychodzące z lewej strony tarczy i trzymające w dłoni uniesiony miecz o srebrnym ostrzu i złotej rękojeści. Tło herbu jest czerwone.

Urząd Gminy Niebylec informuje, że od środy, 26 marca 2025 r. zostają wprowadzone zmiany w obsłudze interesantów na stanowisku ds. planowania przestrzennego w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury (pok. 16).

W środy obsługa interesantów na ww. stanowisku nie będzie prowadzona.

W tym czasie pracownik będzie wykonywał czynności związane z prowadzeniem postępowań o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy

Przyjmowanie interesantów w pozostałe dni tygodnia odbywa się bez zmian, w godzinach 7:00 – 15:00.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za wyrozumiałość.

Wójt Gminy Niebylec
Eryk Trojanowski

Grafika kampanii społecznej przeciwko wypalaniu traw. Obraz jest podzielony na dwie części – po lewej stronie widnieje zielona, żywa przyroda z bujną trawą i zdrowym drzewem na tle jasnego nieba. Po prawej stronie ten sam krajobraz jest w ogniu – drzewo jest spalone, trawa i las płoną, a niebo ma złowieszczy, pomarańczowy odcień. W tle widać uciekające zwierzęta, a nad nimi unoszący się dym i lecące ptaki. Na środku widnieje hasło „STOP POŻAROM TRAW – ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA”. W dolnej części obrazu znajdują się logotypy organizatorów kampanii, w tym Lasów Państwowych i Straży Pożarnej.

Nadleśnictwo Strzyżów przekazało do Wójta Gminy Niebylec, Eryka Trojanowskiego, pismo w sprawie ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych. Dokument zwraca uwagę na wzrost zagrożenia pożarowego w okresie wiosennym, szczególnie przed pełnym ulistnieniem drzew, kiedy to na leśnym poszyciu zalega sucha roślinność, chrust i opadłe liście. Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko pożaru to silne promieniowanie słoneczne, brak opadów, wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza.

W piśmie podkreślono, że wiele pożarów powstaje na skutek działalności człowieka, zwłaszcza w wyniku wypalania traw na terenach przylegających do lasów. Nadleśnictwo przypomina, że proceder ten jest niezwykle niebezpieczny – powoduje degradację gleby, zanieczyszczenie powietrza oraz śmierć organizmów żywych, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do tragedii, w tym utraty zdrowia i życia. Wypalanie traw jest prawnie zabronione i grozi za nie kara aresztu lub grzywny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w lasach oraz w odległości do 100 m od ich granicy zabrania się rozniecania ognia poza wyznaczonymi miejscami, korzystania z otwartego płomienia oraz wypalania roślinności i wierzchniej warstwy gleby. Ponadto, każdy, kto zauważy pożar, jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.

Nadleśnictwo Strzyżów apeluje do władz gminnych o rozpowszechnienie treści pisma wśród mieszkańców, m.in. podczas obrad Rady Gminy oraz spotkań informacyjnych, a także poprzez wywieszenie ogłoszeń w miejscach publicznych. Wspólne działania mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej i ograniczenia zagrożenia pożarowego w lasach.

Pełna treść pisma dostępna jest w załączniku.

pdfApel Nadleśnictwa Strzyżów dotyczący ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych