- UG
W związku z sygnałami od mieszkańców dotyczących pojawienia się wilków na terenie Gminy Niebylec zwracamy się o zachowanie szczególnej ostrożności poruszając się po lesie podczas spaceru, a także o niepozostawanie zwierząt domowych na posesji bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednakże, jak każde inne dzikie zwierzę, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań np. pozostawianie jedzenia.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie poniższych zasad:
- Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory,
- Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów;
- Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne;
- W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa wyłącznie na smyczy!;
- Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego;
- Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie.
Jeżeli spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko, podejmij następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna;
- Pokrzykuj głośno, ostrym tonem lub zagwiżdż;
- Jeżeli zwierzę nie reaguje, a zamiast oddalać się podchodzi bliżej, rzucaj w jego kierunku przedmiotami w zasięgu ręki;
- Wycofuj się powoli, przyspiesz dopiero wtedy, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko;
- Jeżeli masz możliwość, to zrób zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Gminę.
W przypadku pojawienia się na terenie miejscowości czy posesji, pojedynczego wilka watahy wilków, dokonania przez te drapieżniki różnego rodzaju szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu, prosi się o niezwłoczne zgłaszanie takich zdarzeń do Urzędu Gminy w Niebylcu 17 277 30 02.
Każde zdarzenie zostanie zarejestrowane i niezwłocznie przesłane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rejestracja zdarzeń umożliwi podjęcie różnego rodzaju działań w tym alternatywnych, stosownie do powstałego zagrożenia.
- UG
Plan polowań zbiorowych w sezonie łowieckim 2024/2025 Koła Łowieckiego "Bażant" Czudec
Plan polowań zbiorowych w sezonie łowieckim 2024/2025 Koła Łowieckiego "Złota Jesień" w Strzyżowie
Plan Polowań zbiorowych (Ciche Pędzenia) w sezonie łowieckim 2024/2025 KOŁA ŁOWIECKIEGO "ZŁOTA JESIEŃ"
Czytaj więcej: Plan polowań zbiorowych Kół Łowieckich Złota Jesień w Strzyżowie oraz Bażant Czudec
- UG
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od kilku lat prowadzi edukację i przygotowuje poradniki bezpiecznych zachowań w obszarze radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, które są niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa. "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" to ostatni materiał, który został przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poprzez dostępny link:
Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny
Poradnik w wersji papierowej możliwy jest do bezpłatnego nabycia w Urzędzie Gminy Niebylec.
- mlenart
Podkarpacki System Informacji Medycznej PSIM jest rezultatem inicjatywy zrealizowanej w formule wspólnego projektu, obejmującego Regionalne Centrum Informacji Medycznej (RCIM) z wdrożonymi e-Usługami oraz informatyzację kilkudziesięciu Podmiotów Leczniczych zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego, obsługujących największą liczbę pacjentów w regionie. Systemy informatyczne Podmiotów Leczniczych zintegrowane są z RCIM i umożliwiają funkcjonowanie e-Usług.
System PSIM ma charakter otwarty i zakłada w kolejnych okresach możliwość rozbudowy i dołączenia kolejnych jednostek medycznych.
Użytkownikami PSIM są Pacjenci korzystający z usług medycznych świadczonych Przez Podmioty Lecznicze zintegrowane z RCIM, Personel tych Podmiotów Leczniczych oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Wdrożone e-Usługi dostępne są poprzez Portal Pacjenta oraz Portal Personelu.
Głównym celem projektu PSIM było zwiększenie dostępności wysokiej jakości e-usług w obszarze zdrowia dla mieszkańców oraz e-usług wewnętrznych dla podmiotów leczniczych z woj. podkarpackiego poprzez rozbudowę regionalnego systemu informatycznego PSIM w sposób pozwalający na:
- Realizację spraw mieszkańców bez konieczności fizycznej obecności w przychodni/szpitalu oraz
- Zabezpieczenie, na poziomie regionalnym, wytworzonej dokumentacji medycznej i obrazowej, a także poprzez rozbudowę niezbędnej infrastruktury sprzętowej
Czytaj więcej: Informacja o projekcie Podkarpacki System Informacji Medycznej PSIM
- mlenart
Uwaga Rolnicy i Pracownicy Polowi,
praca w pobliżu linii energetycznych potencjalnie niesie poważne zagrożenia. Prowadząc działania w polu zwracaj uwagę na poniższe.
- Nie zbliżaj się do linii energetycznych!
Prace polowe w pobliżu urządzeń energetycznych, jak linie napowietrzne, wymagają uprzedniego przejrzenia miejsca i zaplanowania działań. Należy pamiętać, że pod przewodami bezpiecznie mogą przejeżdżać maszyny o wysokości maksymalnie do 4,2m . Nowoczesne maszyny rolnicze mają coraz większe gabaryty i nierzadko przekraczają ten parametr, więc nawet jeżeli pod linią będziesz tylko przejeżdżał, oceń, czy wysokość użytkowanego sprzętu mieści się w podanej wartości. Szacując wysokości maszyn zawsze miej na uwadze najwyżej umieszczony element! Często będzie to zamontowana na dachu antena lub nałożone na naczepę zwożone z pola produkty, np. bele słomy.
Weź też pod uwagę, że w warunkach letnich, w których panują wysokie temperatury, przewody mogą się nagrzewać i rozciągać, a przez to ich odległość od ziemi może nieznacznie maleć. Pamiętaj, że już samo zbliżenie do przewodów na zbyt małą odległość może skończyć się powstaniem łuku elektrycznego.
Strona 1 z 14